EVALUARE NATIONALA CLASA a VIII-a 2022/2023

Evaluarea Nationala pentru elevii clasei a VIII-a (EN VIII) reprezinta modalitatea de evaluare externa sumativa a competentelor dobândite pe parcursul învatamântului gimnazial. Examenul se desfasoara, anual, într-o singura sesiune. Atât candidatii proveniti din învatamântul de stat, cât si cei din învatamântul particular au dreptul sa sustina examenul fara taxa.

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

EVALUARE NATIONALA CLASA a VIII-a 2021/2022

Adresa e-mail contestatii

Model cerere contestatie

REZULTATE INITIALE ÎNAINTE DE CONTESTATII ...detalii aici

Evaluarea Nationala pentru elevii clasei a VIII-a (EN VIII) reprezinta modalitatea de evaluare externa sumativa a competentelor dobandite pe parcursul invatamintului gimnazial. Examenul se desfasoara, anual, într-o singura sesiune. Atat candidatii proveniti din invatamantul de stat, cat si cei din invatamantul particular au dreptul sa sustina examenul fara taxa.

Modele de subiecte pentru Evaluarea Nationala 2022, de la clasa a VIII-a, publicate de Ministerul Educatiei:
                Varianta
                Barem